Říjen 2017

You are who you are

1. října 2017 v 10:05 | Sam Darko |  Ze schránky na myšlenky
Když se podívám na tenhle blog, vidím samé otázky. Vidím ztracenou osobu, zoufale se snažící najít v sobě nějaké odpovědi. Občas to ta osoba vzdala, a z toho vznikly depresivní články o tom, jak nic nemá vlastně smysl.

Nevím kde přesně jsem se změnil v tohle ztracené individuum.
Nevím kde přesně jsem začal považovat své myšlenky za cizí.
Somewhere along the way, I began to seperate my mind from myself.

"I can't do anything about it."
"I'm scared of what I might do."
"I don't know who I am."
"My head is a mess."
"My thoughts are againts me."
"I am unstable."
"I am not the one in control."

Chodil jsem na psychoterapii a každý mi tvrdil, že nejsem v pořádku. Že moje hlava prostě funguje jinak. Že se nemůžu vinit z toho, jak se cítím, na co myslím, nebo co dělám. Jsem přece unstable, mám BPD - není to moje chyba.

Tak čí je to chyba? Není snad můj mozek součástí mě? Neměl by být kompatibilní s tím co chci? S tímhle jsem se pral, protože je tady jedna věc která dokazuje, že skutečně až tak kompatibilní není, ale to je jen jedna věc.

I got lost. I tend to connect singular facts with everything. I thought that if I can apply one fact on one issue, I can apply the same fact on everything else, and solve all of my problems.

But that's not how it works.

Nemůžete všechno házet do jednoho pytle. Jak jsem už několikrát říkal - a to jen dokazuje, že jsem si toho byl vědom, jen jsem to ve svém případě ignoroval - lidská mysl je neskutečně složitá. Řešení psychických poruch/onemocnění/anomálií se dá lehce přirovnat k destilaci vody, bez jakéhokoliv vybavení (tahle metafora je dost stupidní, ale jiná mě nenapadá).

You need to help yourself. No one else has the access to your own head. Don't expect other people to solve your shit. Yes, I said it. And here comes more - You don't really NEED to solve ANYTHING the way you think.

Accept who you are.

Your mind is your own. You may be fucked up, thinking about things that are not exactly normal. But there is no such a thing as "normal".

Odcizit se od sám sebe je ta nejhorší věc co člověk může udělat. Věřit, že nemáte kontrolu nad ničím. Že jste poháněni nějakou psychickou nemocí. Dá se to ovládnout. I did.

Nemůžu prozradit co mě dohnalo k tomuhle tzv. 'prozření', protože to by byla rada, a já si uvědomuju, že nelze všechny porovnávat sám k sobě. Tím pádem co pomohlo mně, nemusí pomoct všem.

You need to find it by yourself. If you'll look long enough, and try hard enough, you WILL find your answers.

Všechno co můžu říct je jen to, co bylo řečeno mně. Jedna jediná věta, která měla pro mě mnohem větší význam, než to nejspíš bylo míněno.

YOU ARE WHO YOU ARETahle věta mě donutila zamyslet se nad tím kdo skutečně jsem. Uvědomil jsem si co jsem dělal celou dobu špatně. Přijal jsem vše, co jsem předtím považoval na cizí - za problémy které nedovedu kontrolovat - a teď, konečně, po všech těch letech... I feel free.

Nemám už tendenci se mučit a nenávidět se za všechny ty věci, které se mi honí hlavou.

Co bylo, bylo. Teď je teď. A co bude? To nikdo z nás nemůže vědět, tak proč se tím trápit? Proč ten stres? Proč se bát každý den toho, že uklouznete?

Find your control. Find a way how to control it.

And own it. No matter what you do, OWN IT.

Be yourself. Stop being afraid. Stop blaming other people, and stop looking for answers in the wrong places. Those answers are inside you. You just need to look for them.